Tilti ir sarežģītas struktūras, kas ir izgatavoti no vairākiem elementiem un sastāvdaļām, kas tiek pakļautas spriegumiem un mijiedarbojas viena ar otru, jo ir pakļautas ārējām parādībām (temperatūra, vējš u.c.). Veiksmīga tilts monitoringa programma prasa atbilstošu plānošanu, projektēšanu un izpildi. Lai pilnībā sasniegtu mērķus ar šādu programmu, īpaša uzmanība jāpievērš katra tilta īpatnībām visā šajā procesā. Strukturālā uzraudzība ļauj ātri novērtēt tilta stāvokli, un šī pieeja ir atzīta par vienu no labākajiem līdzekļiem, kas pieejami, lai palielinātu vispārējo drošību un optimizētu ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksas tiltiem.
Primārās monitoringa funkcijas ir nodrošināt ilgmūžību un tiltu drošību, kā arī optimizēt to vadību. Patiesībā, nepareizi darbojošies tilti bieži var radīt nopietnas sekas, un dažos gadījumos novest pie cilvēku upuriem. Pat ja nenotiku dzīvības zaudēšana, iedzīvotāji ciestu, ja struktūra daļēji vai pilnīgi nedarbotos.
Monitoringa programmai ir būtiska loma būvniecības posmā, kas ļauj pārbaudīt dizaina hipotēzes un būvniecības gaitu. Šī savlaicīgā informācija, dažos gadījumos var paātrināt būvniecības tempus, un arī var palielināt tilta vispārējo kvalitāti. Mācīšanās par to kā tilts uzvedas reālos apstākļos, savā dabiskajā vidē, palīdzēs projektētājiem veidot labākas civilās būves nākotnē.
Turklāt dati, kas iegūti no monitoringa programmas var tikt izmantoti, lai uzlabotu struktūras darbību, uzturēšanu, remontu un balstās uz uzticamiem un objektīviem mērījumiem.
Visbeidzot, monitoringu var izmantot kā līdzekli “ekspluatācijas termiņa pagarināšanai”, kad tiltu mūžs tuvojas beigām, vai ir nepieciešami nozīmīgi remonti. Tas nodrošina to, ka tiltu ekspluatācija ir droša, vienlaikus ļaujot atlikt lielas investīcijas un satiksmes kustības izmaiņas, kas var radīt lielas neērtības pilsētas transporta kustībā.
Objekti, kuros tika pielietoti ģeotehniskā monitoringa instrumenti:
1. I35 -W tilts (Mineapolis, ASV, 2008)
2. Malkia tilts (Lappeenranta, Somija, 2008-2009)
3. Luzerna tilta monitorings (šveice, 2008-2009)
4. Macau tilts (ķīna, 2007-2008)